Szczyrk - informacje praktyczne o miejscowości

Dojazd do Szczyrku

Położenie Szczyrku w południowej Polsce, w województwie śląskim, w pobliżu ważnego ośrodka miejskiego - Bielska-Białej - w otoczeniu gór Beskidu Śląskiego, czyni je bardzo ważnym punktem na mapie turystycznych wypadów narciarskich i wypraw pieszych. Przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 942, na której trasie znajdują się miejscowości takie jak: Bystra, Meszna, Buczkowice. Szczyrk zlokalizowany jest w niedalekiej odległości od innych istotnych ośrodków turystycznych: Bielsko Biała (ok. 16 km - dojazd drogą wojewódzką nr 942 i trasą ekspresową S69), Wisła (22 km - dojazd trasą wojewódzką nr 942), Ustroń (32 km - dojazd trasami wojewódzkimi nr 942 i 941), Żywiec (15 km). Miasto jest najlepiej skomunikowane z Bielsko-Białą. Aktualne informacje dotyczące możliwości połączeń autobusowych i kolejowych można wyszukać, sięgając po praktyczne narzędzie - wyszukiwarkę internetową GoEuro.pl.

Dotarcie autem do Szczyrku z Warszawy zajmuje ok. 5 godzin, trasa liczy 370 km, i biegnie drogą E67, za Piotrkowem Trybunalskim krajową 1 prowadzi do Bielska-Białej, stąd należy kierować się na wojewódzką nr 942. Z innych części Polski najlepiej w pierwszym rzędzie obrać kierunek na Kraków, następnie trasą nr 52 dojechać do Bielska-Białej, mijając po drodze m.in. Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Andrychów, Kęty. Ostatni odcinek to kilkunasto kilometrowa trasa wojewódzka nr 942.

Najprostszym sposobem na dotarcie do Szczyrku w oparciu o korzystanie z komunikacji publicznej jest dostanie się do Bielska-Białej, w której znajduje się zarówno stacja kolejowa, jak i dworzec autobusowy (oba punkty zlokalizowane przy ul. Warszawskiej). Przejazdy realizowane są m.in. na trasach do Białegostoku, Gdańska, Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy, Katowic, Krakowa, Poznania. Po dotarciu do Bielska-Białej należy skorzystać z przesiadki w autobus lub bus, kursy realizowane są średnio co godzinę, a podróż na tym etapie zajmie 45 minut. Możliwy jest także dojazd do Krakowa, a następnie skorzystanie z usług prywatnego przewoźnika, podróż ze stolicy Małopolski zajmie około 2 godzin.

rozwiń
Szczyrk - informacje praktyczne o miejscowości
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij