Szlak im. Stanisława Huli

Obowiązkowy punkt programu pobytu w Szczyrku dla wszystkich, którzy uważają się za wytrawnych górskich wędrowców. Szlak Stanisława Huli ma 31 kilometrów długości, kilkukrotnie zmienia się kolor oznakowania, a różnica poziomów pomiędzy najniższym a najwyższym punktem wyprawy to ponad 740 metrów. Do Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK można tutaj zdobyć 41/39 punktów. Pokonanie całej drogi zabiera przynajmniej 11 godzin, zatem przejście jej w jeden dzień będzie nielichym wyzwaniem.

Trasa zaczyna się przy Urzędzie Miejskim w Szczyrku i zaraz po starcie prowadzi do dużego węzła szlaków na skrzyżowaniu bodaj najistotniejszych ciągów komunikacyjnych w miejscowości - ulic Beskidzkiej, Myśliwskiej oraz Górskiej. Szlak wiedzie jednak, “czwartą drogą”, na południowy zachód wzdłuż ul. Leśnej, stopniowo przechodzącej w stromy, leśny dukt. Momentami można odnieść wrażenie, że idzie się przez zupełne odludzie - przynajmniej do czasu wyjścia na Halę Jaworzynę, w okolicy przesiadkowej stacji wyciągu. Dalej ścieżka prowadzi niemalże prościutko właściwie aż do wierzchołka Skrzycznego.

Na górze należy wciąż iść zieloną ścieżką w kierunku południowo-zachodnim, wzdłuż dawnej, historycznej granicy pomiędzy Małopolską i Śląskiem. Przez ok. 4,5 kilometra szlak biegnie dość łagodnym i równym górskim grzbietem, aż do Malinowskiej Skały. Po chwilowym obniżeniu terenu czekają podejście na Malinów (1117 m n.p.m.) skąd rozciągają się niesamowite widoki na Stożek, Klimczoka i Czantorię, a także “Biały Krzyż”, czyli Przełęcz Salmopolską.

Następnie Szlak Stanisława Huli prowadzi przez grań rozdzielającą dolinę Brennicy (jej źródłowy odcinek) od doliny Żylicy. W tej okolicy można dostrzec kilka dawnych pasterskich szałasów, zdobywa się też kilka szczytów, z marszu jeden po drugim - m.in. Grabową (905 m), Kotarza (965 m), czy Hyrcę (929 m). Za Przełęczą Karkoszczanką zaczyna kolejna wymagająca wspinaczka, zakończona na wierzchołku Klimczoka. W tym momencie należy poważnie się zastanowić, czy nie lepiej będzie skorzystać z usług pobliskiego schroniska, zamiast kontynuować wędrówkę.

Z drugiej strony - do końca trasy będzie już tylko 5,5 km, do tego równiutko w dół. Przez Osiedle Podmagura, obok pięknego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski “Na Górce”, aż do powrotu do centrum Szczyrku w rejon punktu startowego.

Dodaj opinię

Szlak im. Stanisława Huli warto uwiecznić na wideo - może to zrobić KM Studio kamerzysta na wesele Wrocław

Szlak im. Stanisława Huli adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Szlak im. Stanisława Huli, zobacz gdzie w Szczyrku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Szlak im. Stanisława Huli.
  • 43-370 Szczyrk
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Szlak im. Stanisława Huli opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij