Schronisko Szyndzielnia

Obiekt znajdujący się obecnie pod nadzorem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, na mapie Beskidów obecny już od 1897 roku. Schronisko na Szyndzielni (szczyt ma wysokość 1028 m n.p.m.) jest najstarszą wciąż istniejącą tego typu placówką w całym pasmie górskim.

Kamienny, architektonicznie bardzo alpejski obiekt z charakterystyczną, drewnianą wieżyczką wybudowano po tym, jak pożar niemal doszczętnie strawił schronisko “Klementynówka” na Magurze. Razem z budynkiem, gdzie zmieściły się jeszcze m.in. winiarnia i stacja meteorologiczna, wzniesiono małą skocznię narciarską. Schronisko zostało częściowo zniszczone w trakcie II Wojny Światowej - pod koniec 1944 r. Niemcy włączyli je w system obrony Bielska-Białej. Po zakończeniu konfliktu schronisko zrekonstruowano i wznowiono jego działalność.

Schronisko Szyndzielnia posiada obecnie 49 łóżek, pokoje mieszczą od 2 do 10 osób. Nocleg na glebie? Jak najbardziej możliwy. Kuchnia? Domowa - sala jadalna, usytuowana w dobudowanym w 1957 r. skrzydle, może pomieścić 108 wygodnie siedzących osób. Nie brakuje też tarasu. Standard pokoi? Typowo schroniskowe, ale można liczyć na udogodnienia w rodzaju dostępu do internetu, “świetlicy” z kominkiem, tenisem stołowym czy telewizją sanitarną. Przy schronisku są także boisko do siatkówki, piłki nożnej, niewielki kiosk z pamiątkami, wyciąg narciarski oraz wypożyczalnia sanek i rakiet śnieżnych. Gospodarze organizują również rozmaite imprezy i wydarzenia, od kameralnych koncertów po… wesela.

Ze Szczyrku na Szyndzielnię można dojść w niespełna 3 godziny, kierując się szlakiem na Klimczok. Będąc już w jego okolicy - warto przejechać się kolejką gondolową kursującą do (a także “z”) Bielska-Białej, której górna stacja znajduje się ok. pół kilometra od schroniska.

Dodaj opinię

Nocowanie w schronisku PTTK na Szyndzielni:

 • pokoje dwu- i trzyosobowe - 35 zł/os. za noc
 • pokoje czteroosobowe - 25 zł/os. za noc
 • pokoje sześcio-, ośmio- i dziesięciosobowe - 20 zł/os. za noc
 • dzieci do 10. roku życia za pół ceny
 • dzieci do 4. roku życia śpiące w jednym łóżku z rodzicem/opiekunem - bez opłaty

Wyżywienie na cały dzień - 50 zł/os.

Pobyt grup zorganizowanych:

 • pojedynczy nocleg 26 zł/os. (w każdym pokoju)
 • Zielona Szkoła - minimum 3 dni, pełne wyżywienie, wycieczka z przewodnikiem - 60 zł/os. na dobę
 • Biała Szkoła - minimum 3 dni, pełne wyżywienie, wycieczka z przewodnikiem, całodzienny karnet na wyciąg narciarski, jazda z instruktorem - 80 zł/os. na dobę
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Najstarsze spośród wszystkich istniejących schronisk w Beskidach, wybudowane w 1897 r. Utrzymany w alpejskim stylu, kamienny budynek z niepowtarzalną drewnianą wieżyczką mieścił niegdyś także stację meteorologiczną i winiarnię. Dziś schronisko na Szyndzielni posiada 49 miejsc noclegowych - plus możliwość spania na glebie - i kilka opcji spędzenia czasu wolnego.

Schronisko Szyndzielnia adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Schronisko Szyndzielnia, zobacz gdzie w Szczyrku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Schronisko Szyndzielnia.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Schronisko Szyndzielnia. Redakcja serwisu www.szczyrk.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 6-17,5 zł
  Schronisko Szyndzielnia cena biletu ulgowego: 6-17,5 zł
 • 12-35 zł
  Schronisko Szyndzielnia cena biletu normalnego: 12-35 zł
 • Grupowy 26-80 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Schronisko Szyndzielnia opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij