Rezerwat Przyrody Stok Szyndzielni

Nie lada gratka dla wszystkich pasjonatów botaniki, zdeklarowanych ekologów i innych “zielonych”. Niezwykle bogaty w różnorodne gatunki roślin dolnoreglowych zakątek znajduje się na północnych i północno-wschodnich zboczach masywu Trzech Kopców (1082 m n.p.m.) łączącego Klimczok (1117 m) z Błatnią (917 m). Tereny te nadzoruje Nadleśnictwo Bielsko.

Leśny rezerwat o powierzchni blisko 55 ha wyodrębniono w 1953 roku. Na “Stoku Szyndzielni” całkowitą ochroną objęto cały ekosystem, czyli wszystkich przedstawicieli fauny i flory. Dzięki temu udaje się zachować naturalny, pierwotny charakter źródłowego odcinka potoku Barbara. Na obszarze rezerwatu występują 133 gatunki roślin, w tym wyjątkowo rzadkie parzydła leśne, lilie złotogłów, wawrzynki wilczełyka, marzanki wonne czy ciemiężyce zielone. Ponadto zaobserwowano tutaj kilkadziesiąt gatunków zwierząt - samych ptaków 35.

Przez “Stok Szyndzielni” prowadzi żółty szlak turystyczny. Nie trzeba przypominać, iż schodzenie ze ścieżki na terenie rezerwatu jest szczególnie mocno wzbronione.

Dodaj opinię

Enklawa dzikiej przyrody o powierzchni niespełna 55 ha, położona w dolnoreglowej strefie zboczy Trzech Kopców, Klimczoka i Szyndzielni. Rezerwat objął ścisłą ochroną cały ekosystem, co ma na celu zachowanie naturalnego charakteru tego obszaru. Na “Stoku Szyndzielni” zaobserwowano kilkadziesiąt gatunków zwierząt i aż 133 najróżniejszych gatunków roślin.

Rezerwat Przyrody Stok Szyndzielni adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Rezerwat Przyrody Stok Szyndzielni, zobacz gdzie w Szczyrku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Rezerwat Przyrody Stok Szyndzielni.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Rezerwat Przyrody Stok Szyndzielni opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij