Rezerwat Kuźnie

Wyjątkowo malownicza część Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, położona we wschodniej części pasma - mniej więcej ⅔ drogi ze Skrzycznego (1257 m n.p.m.) przez Lipową, Ostre, Twardorzeczkę i Magurę Radziechowską na Baranią Górę (1220 m). Tym, co wyróżnia “Kuźnie” od pozostałych rejonów gór, jest wyjątkowo duże zagęszczenie efektownych form skalnych oraz jaskiń.

Geologiczne w rezerwacie przeważają piaskowce godulskie. Wychodnie - te części skał, które wystają ponad powierzchnię gruntu - to najczęściej zlepieńce kamiennych okruchów. To, a także efekty działania wietrzenia, główny powód ukształtowania głazów w niezwykły, czasami niewiarygodny sposób. W “Kuźniach” niesamowite skalne bloki, baszty czy ambony mają nawet kilkanaście metrów wysokości. Można też natrafić na zapadliskowe leje i wały, głazowiska oraz rowy rozpadlinowe.

Na terenie całego rezerwatu znajduje się 37 różnego typu jaskiń i małych grot. Niestety ze względu na ich charakterystykę, żadna z nich nie jest udostępniona do swobodnego zwiedzania dla “zwykłych” turystów bez specjalistycznego sprzętu i stosownych umiejętności. Największa z nich jest Jaskinia Chłodna, której korytarze mają 117 m długości.

Wyprawa ze Skrzycznego do “Kuźni” - najpierw niebieskim, a od Lipowej zielonym szlakiem - powinna zająć ok. trzech i pół godziny. Krótsze o ok. 30 minut będzie przejście Szlakiem Stanisława Huli do Malinowskiej Skały, dalej zieloną trasą do Magurki Wiślańskiej i potem czerwoną, by przy Magurce Radziechowskiej ponownie skręcić w zieloną odnogę.

Dodaj opinię

Prawie jak beskidzki odpowiednik sudeckich Gór Stołowych, czyli zachwycająca kraina zdominowana przez efektowne formacje skalne. W Kuźniach są to głównie zlepieńce z okruchów piaskowców w kształcie ambon, baszt i bloków, którym ostateczny szlif nadały niezliczone wieki procesów wietrzenia. Rezerwat stanowi część Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

Rezerwat Kuźnie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Rezerwat Kuźnie, zobacz gdzie w Szczyrku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Rezerwat Kuźnie.
  • 43-370 Szczyrk
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Rezerwat Kuźnie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij