Parafia Ewangelicko-Augsburska

Parafia ewangelicka znajduje się w południowo-zachodniej części miejscowości, w Szczyrku - Salmopolu. Budynek, w którym mieści się jej siedziba, sięga swymi korzeniami 1897 r. Został wzniesiony dzięki pomocy proboszcza ewangelickiego z Białej, ks. Fritschego, który zbierał ofiary na ten cel, a także dzięki wsparciu finansowemu krewnych z pobliskiej Wisły, jak i ewangelików ze zborów w Galicji, na Śląsku Cieszyńskim i w Niemczech.

Pełnił rolę szkoły wyznaniowej, mieszkania nauczyciela i kaplicy, w której salmopolscy protestanci spotykali się na nabożeństwa. Wcześniej udawali się na nabożeństwa najczęściej do Wisły, gdzie odprawiano je w języku polskim, rzadziej do Białej, gdzie odprawiano je w języku niemieckim. W latach 1942-46, aż do czasu zakończenia remontu budynku, w ogóle odprawiono mszy.

Dzisiaj, pomimo że wzniesiony został nowy budynek kościoła, stara szkoła-kaplica nadal służy miejscowym protestantom jako ośrodek życia religijnego, społecznego, kulturalnego, ale i turystycznego. Latem i zimą przyjeżdżają tu grupy wiernych z Holandii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, które często swój pobyt łączą z pracą na rzecz tutejszej parafii. A szczyrkowską wspólnotę ewangelicką tworzy ok. 100 osób, co czyni ją najmniejszą w Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego - formalnie stanowi ona filię parafii w Białej.

Dodaj opinię

Wspólnota luterańska odgrywała i wciąż pełni ważną rolę w społeczności Szczyrku, nawet jeśli aktualnie liczy tylko ok. 100 dusz. Nowoczesnemu kościołowi towarzyszy w znacznej mierze drewniany, prezentujący wartość zabytkową budynek dawnej szkoły wyznaniowej i kaplicy. Wybudowano go w 1897 roku, przy wydatnej pomocy współwyznawców z różnych krajów.

Parafia Ewangelicko-Augsburska adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Parafia Ewangelicko-Augsburska, zobacz gdzie w Szczyrku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Parafia Ewangelicko-Augsburska.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Parafia Ewangelicko-Augsburska opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij