Muzeum Juliana Fałata w Bystrej

Instytucja prezentująca bogaty dorobek artystyczny i osobiste pamiątki cenionego malarza. Julian Fałat przyszedł na świat w 1853 roku niedaleko Lwowa, w Tuligłowach. Kształcił się i wzbogacał swój warsztat w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych - gdzie później był rektorem - oraz prestiżowych akademiach niemieckich. W 1902 r. wybudował w Bystrej okazałą willę, w której dziś mieści się poświęcone mu muzeum.

Jak mówią specjaliści, Fałat był prawdziwym mistrzem akwareli, ale nie stronił od farb olejnych. Malował m.in. przepiękne pejzaże, najróżniejsze scenki obyczajowe, obrazki o tematyce myśliwskiej czy dzieła związane z wydarzeniami historycznymi - np. był współautorem monumentalnej panoramy “Bitwa nad Berezyną”. Do poziomu niedostępnego innym artystom pędzla i palety Fałat doprowadził technikę odwzorowania bogactwa odcieni, którymi mieni się śnieg.

Naturalnie zimowe pejzaże stanowią ogromną część zbiorów muzeum w Bystrej. Oprócz tego można tu obejrzeć odtworzony warsztat pracy Fałata, zebrane przez niego dzieła sztuki innych autorów, rodzinne zdjęcia, listy, dokumenty, oryginalne wyposażenie domu malarza itd. Zbiory są regularnie wzbogacane o nowe eksponaty.

Popularna “Fałatówka” jest zamiejscowym oddziałem Muzeum Historycznego w Bielsku Białej. Warto dodać, że w jeden dzień tygodnia (zwyczajowo wtorki) wstęp do placówki w Bystrej jest bezpłatny.

Dodaj opinię

Bilety do Fałatówki:

 • normalne 10 zł
 • ulgowe 6 zł
 • dla seniorów 5 zł
 • rodzinne 26 zł

Usługa przewodnicka - 40 zł od grupy, po wcześniejszej rezerwacji terminu

Wstęp na wydarzenia specjalne w Muzeum Juliana Fałata (które - decyduje dyrekcja placówki) - 2 zł

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Terenowa filia bielskiego Muzeum Historycznego, przybliżająca postać uznanego malarza. Fałat po mistrzowsku tworzył zimowe pejzaże, malował też obrazy obyczajowe, myśliwskie i historyczne. Poza pracami malarskimi wystawiono pamiątki rodzinne, osobiste przedmioty i zgromadzone przez gospodarza dzieła sztuki. Placówka mieści się w willi wybudowanej przez artystę.

Muzeum Juliana Fałata w Bystrej adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Juliana Fałata w Bystrej, zobacz gdzie w Szczyrku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Juliana Fałata w Bystrej.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Juliana Fałata w Bystrej. Redakcja serwisu www.szczyrk.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 5-6 zł
  Muzeum Juliana Fałata w Bystrej cena biletu ulgowego: 5-6 zł
 • 10 zł
  Muzeum Juliana Fałata w Bystrej cena biletu normalnego: 10 zł
 • 26 zł
  Muzeum Juliana Fałata w Bystrej cena biletu rodzinnego: 26 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Juliana Fałata w Bystrej opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij