Krzyż Misyjny

Śladem religijności mieszkańców Szczyrku są także XIX-wieczne, murowane kapliczki. W jednej z nich, przy ulicy Myśliwskiej znajduje się drewniany krzyż misyjny z 1730 r., świadczący o niegdysiejszej obecności w Szczyrku jezuickich misjonarzy dbających o właściwe wyłożenie nauk kościoła katolickiego. Krzyż stanowi najstarszy zabytek sztuki sakralnej w mieście.

Wiele innych, starych krzyży i figur ukazujących postacie święte można spotkać na drzewach obok ścieżek i turystycznych szlaków. Przykładem jest tzw. Biały Krzyż widniejący na Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.) - nazywanej też po prostu Białym Krzyżem, podobnie jak wyrastający nad przełęczą szczyt Biały Krzyż (941 m). Krzyż z figurą Chrystusa postawił na przełęczy Niemiec Rudolf Antoni w 1932 r. Wybudował tam także schronisko, które jednakże w 1945 r. spłonęło. Po wojnie na miejscu dawnego schroniska wzniesiono zajazd, będący przeniesioną z pobliskiej Brennej, zrekonstruowaną, kurną chatą góralską z połowy XIX w. Postawiony przez Rudolfa Antoniego Biały Krzyż strzeże drogi między Szczyrkiem a Wisłą a także czerwonego szlaku turystycznego wiodącego przez przełęcz na Klimczok i Szyndzielnię (1026 m) czy na Malinowską Skałę (1152 m).

Dodaj opinię

Prawdopodobnie najstarszy zabytek sakralny w całym górskim kurorcie - jego pochodzenie datuje się na 1730 rok. Drewniany krzyż jest pamiątką po działalności jezuitów, umacniających wiarę katolicką w Beskidach w I połowie XVIIIw. Aktualnie stoi za ołtarzem głównym Kaplicy Walczaka, starszej o równe 100 lat. W Szczyrku jest dużo więcej świętych figur, krzyży itd.

Krzyż Misyjny adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Krzyż Misyjny, zobacz gdzie w Szczyrku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Krzyż Misyjny.
  • Ulica
    Myśliwska
    Krzyż Misyjny mieści się przy ulicy Myśliwska w Szczyrku
  • 43-370 Szczyrk
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Krzyż Misyjny opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij