Kościół Świętego Krzyża

Filialna świątynia parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, od 1977 roku ciesząca się statusem zabytku. Kościół wzniesiono w stylu gotyckim jeszcze w XIV wieku, natomiast w ostatnich latach XVII stulecia dokonano przebudowy, zmieniając architektoniczny charakter kościoła na barokowy.

Inicjatorem zmiany był żywiecki dziekan i proboszcz, ksiądz Wojciech Symeliusz. Po rozbudowie kamienna bryła, wzbogacona o absydę, ma wymiary 38,6×9 m. Od południa dostawiono kaplicę Ogrójca, zaś od strony północnej wieżę dzwonniczą. Na gontowym dachu, bezpośrednio nad nawą, umieszczono sygnaturkę z cebulastym hełmem. Warto zwrócić uwagę na kunsztowną, polichromowaną Kalwarię przy wschodniej ścianie (rzeźby ukrzyżowanych Jezusa i złoczyńców) oraz kamienny krzyż - jedyną zachowaną rzecz po dawnym cmentarzu, gdzie trafiali wszyscy skazani przez miejski sąd na śmierć.

Wewnątrz zabytkowego kościoła Świętego Krzyża można podziwiać wiele interesujących dzieł sztuki sakralnej. Wśród nich są m.in. drewniany, wczesnobarokowy krucyfiks na ołtarzu głównym, rzeźby świętych, a także liczne obrazy.

Dodaj opinię

Zabytkowy przybytek, którego dzieje sięgają jeszcze XIV wieku. Gotycką świątynię ok. 1690 roku, z inicjatywy ks. Wojciecha Symeliusza, powiększono i przerobiono na barokową budowlę. W środku zebrano sporą liczbę kunsztownych dzieł sztuki. Niegdyś przy kościele Świętego Krzyża znajdował się cmentarz dla skazanych na śmierć - pozostał po nim jeden kamienny krzyż.

Kościół Świętego Krzyża adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Świętego Krzyża, zobacz gdzie w Szczyrku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Świętego Krzyża.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Świętego Krzyża opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij