Kościół św. Marka

Zabytkowa murowana świątynia, wybudowana w 1885 roku. Pierwszy kościół w tym konkretnym punkcie miasta wzniesiono już w 1591 r. - jako błagalną prośbę o zatrzymanie szalejącej w Żywcu zarazy.

Ze starego kościoła św. Marka zachowała się XVII-wieczna płaskorzeźba patrona, wykonana z drewna i pomalowana farbą olejną. Cenne dzieło sztuki można znaleźć nad głównym wejściem, umieszczone w specjalnej wnęce na zewnętrznej części dzwonnicy. Warto też zwrócić uwagę na pozostałości tryptyku przy ołtarzu - na skrzydłach stały figury Jezusa, Maryi oraz świętych, przekazane do krakowskiegoMuzeum Narodowego. Do stolicy Małopolski trafiły też wiekowe, drewniane świeczniki.

Do kościoła przylega cmentarz - również uznany za zabytek - decyzją władz austriackich zamknięty na początku XX wieku z uwagi na bliskość zwartej zabudowy, co było sprzeczne z ówcześnie obowiązującym prawem. Na jego terenie warto zwrócić uwagę na neogotycką, wzniesioną z piaskowca kaplicę grobową zasłużonego dla regionu księdza Tomasza Czapeli oraz wykutą w kamieniu pod koniec XVIII stulecia rzeźbę św. Józefa z Dzieciątkiem.

Kościół św. Marka należy do żywieckiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Dodaj opinię

Kameralny obiekt sakralny, wybudowany w 1885 r. na miejsce drewnianego kościółka z końcówki XVI w. Pierwotnie świątynię wzniesiono jako wotum błagalne o zatrzymanie dziesiątkującej miasto zarazy. Kościół św. Marka dysponował niegdyś cennymi dziełami sztuki, w większości trafiły do Muzeum Narodowego. Pozostała polichromowana rzeźba patrona i zabytki na cmentarzu.

Kościół św. Marka adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół św. Marka, zobacz gdzie w Szczyrku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół św. Marka.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół św. Marka opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij