Kościół Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

XVII-wieczna świątynia, jeden z najciekawszych zabytków uwzględnionych na oficjalnym Szlaku Architektury Drewnianej na Śląsku. Łodygowicki kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza powstał na bazie kapliczki z XIII stulecia.

Budowlę z gontowym dachem wzniesiono w sposób zrębowy z modrzewiowych belek. Kilkukrotnie ją rozbudowywano i modernizowano, w efekcie czego zalicza się ją do największych drewnianych kościołów na obszarze polskiego Beskidu - jego długość wynosi obecnie ok. 40 metrów. W 1644 roku powstała dzwonnica, powiększona ok. stu lat później. Wtedy też poszerzono główną nawę i dostawiono boczne kaplice - od tego czasu kształt przybytku właściwie się nie zmienił. W środku warto zobaczyć kunsztowną polichromię, powstałą w 1929 r.

Dodaj opinię

Wspaniały zabytek, którego korzenie sięgają jeszcze XIII wieku. Wtedy była to niewielka kapliczka, w latach ‘30 przekształcona w zrębowy, kryty gontem kościółek. Później świątynię wielokrotnie rozbudowywano, ostateczny kształt zyskała pod koniec XVIII stulecia. Łodygowicka budowla to jeden z największych kościołów drewnianych w polskiej części Beskidów.

Kościół Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, zobacz gdzie w Szczyrku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij